Skip to Content

One Page Ruby Entries

These are the Ruby award winners. Click on the thumbnail to view full size:

                            

Kannappan Shanmugam                                   Tushar Deshpand

M. K. Gandhi stamp varieties                        Unending saga of the                                                                                                                             exploitation of animals

Best in Topical Class                                 Best in Thematic - Nature class

 

Other Ruby award winners are:

                          

Debasish Das                                   Debasish Das                             Derwen Mak               

Where does time begin?                  Hands of time                   The Alliance for Progress     

Class: Thematic - Technology         Class - Open                     Class: Thematic - Culture     

                                   

  Fran Adams                                       Gary Green                                   Geoff Blackwell

The Arcadia Conference                         Honey                                 Discovery of photography

Class: Thematic - Culture           Class: Thematic - Nature                      Class: Open

                                          

Hansraj Alva                                Jacquiline Roberts Singh              Jacquiline Roberts Singh       

Philatelic expressions                           A journey from                           The TAZARA                       of Covid                                                    fibre to fabric              (Tanzania - Zambia) Railway   

Class: Thematic - Technology; Class: Thematic - Technology; Class: Thematic - Technology       

                                                        

 James Dickinson                                 Mark Humfrey                                    Michele Bresso

   Shire delight -                                      A brief history                                     Willie Mays                    Northamptonshire philately        of perfumery in Grasse            

                                        

Michele Bresso                                    P. Streetharan                                        Paolo Vispi

St Bernards as rescue dogs         'Rocket' that changed the world             Gubbio: history,                                                                                                                                  custom and gastronomy

Class: Open                                     Class: Thematic - Technology       Class: Thematic - Culture  

                                                        

Ramani Srinivasan                                Salvatore Picconi                            Salvatore Picconi

Insets did it first                                    Coat of Arms of                           What is a Nuraghe?                                                                      the Republic of San Marino

Class: Thematic - Nature               Class: Thematic - Culture                     Class: Open

                                                                             

                               Thomas Ogunte                                             Yme Woensdregt

                                  Buddy Holly                                              Women writing music

                          Class: Thematic - Culture                           Class: Thematic - Culture

 

Click here for all the Youth entries

Click here to return to main competition page